Jaki materac wybrać? Twardy czy miękki?
1. Dobrze dobrany materac jest podstawą dla komfortowego i zdrowego wypoczynku.
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego sen jest tak istotny dla Twojego zdrowia i samopoczucia? Niezależnie od tego, czy prowadzisz aktywny tryb życia, czy też pracujesz w biurze, sen stanowi kluczowy element regeneracji organizmu i zachowania równowagi psychicznej. Aby zapewnić sobie naprawdę jakościowy sen, kluczową rolę odgrywa materac, który odpowiednio podpiera ciało i zapewnia komfortowy wypoczynek. Warto więc zastanowić się, jaki materac wybrać, aby cieszyć się pełnym relaksem i zdrowym snem.Szukanie materaca, który będzie nam odpowiadał z pośród setek dostępnych ofert w Internecie potrafi być niełatwym zadaniem. Kiedy jednak zgłębimy się nieco w zagadnienie odpowiedniego doboru twardości materaca do naszej wagi i budowy ciała, okaże się, że zadanie nie jest tak skomplikowane.
Poniżej w pewnym uproszczeniu opisujemy ważne czynniki na jakie należy zwrócić uwagę wybierając materac.

2. Odczucie twardości materaca, a waga użytkownika
Odczucie twardości materaca może różnić się w zależności od wagi użytkownika. Oto jak waga użytkownika może wpływać na percepcję twardości materaca:Twardość każdej strony materaca przedstawiamy w następującej formie:
H1 - miękki,
H2 - średnio miękki,
H3 - średnio twardy,
H4 - twardy,
H5 - bardzo twardy.

Oznaczenia twardości powierzchni górnej i dolnej każdego materaca, odnoszą się do użytkownika o średniej wadze 70 - 95 kg.
Czyli użytkownik, który w przybliżeniu mieści się w tym średnim zakresie wagowym, powinien odczuwać twardość danej powierzchni materaca oznaczonej np. H3 - jako materac średnio twardy.
Osoby ważące znacznie poniżej dolnego zakresu wagowego 70 kg. będą odczuwać większą twardość przykładowego materaca z oznaczeniem H3, niż osoby z zakresu 70 - 95 kg.
Taka sama zależność występuje u osób ważących znacznie powyżej górnego zakresu wagowego 95 kg. Ten sam materac klasy H3 może wydawać się być bardziej miękki niż dla osób mieszczących się w zakresie wagowym 70–95 kg.
Zależność tą przedstawiamy również w formie graficznej, pokazując jak percepcja twardości przykładowego materaca z oznaczeniem H3 - średnio twardy, zmienia się wraz ze zmianą wagi użytkownika.
3. Wsparcie dla kręgosłupa:
Materac powinien zapewniać właściwe wsparcie dla kręgosłupa, szczególnie w okolicach odcinka lędźwiowego. Odpowiednie podparcie kręgosłupa podczas snu jest kluczowe dla uniknięcia bólu pleców i innych dolegliwości.
Właściwie dobrany materac powinien utrzymywać kręgosłup użytkownika:
- w pozycji naturalnej dla kręgosłupa, leżąc na plecach lub na brzuchu. Aby uzyskać efekt naturalnego ułożenia kręgosłupa leżąc np. na plecach, należy uwzględnić wymieniony już czynnik wagi użytkownika. Drugim istotnym czynnikiem jest budowa ciała. Na przykład osoby o bardziej wklęsłej części odcinka lędźwiowego mogą potrzebować materaca z dodatkowym wsparciem w tej strefie, aby utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji, zapewnić właściwe podparcie i zapobiec nadmiernemu ugięciu się w tej części ciała.
- w linii prostej podczas leżenia na boku. Leżąc na boku, wypukłość odcinka lędźwiowego kręgosłupa staje się szczególnie istotnym obszarem do uwzględnienia przy wyborze odpowiedniego materaca. Materac bardzo miękki w stosunku do wagi użytkownika, może spowodować nienaturalne ułożenie kręgosłupa. Materac zbyt twardy, oprócz złej pozycji kręgosłupa, może powodować duży nacisk na biodra, a w konsekwencji prowadzić do bólu i napięcia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa .
Materac zbyt twardy
- Ból pleców

Zbyt twardy materac może powodować ucisk na naczynia krwionośne, utrudniając prawidłowy przepływ krwi i prowadząc do drętwienia kończyn, bólów i uczucia "mrowienia".
- Odciski i ucisk na ciało:
W naszej ofercie znajdują się materace wyposażone w piankę termoplastyczną VISCO, która przyczynia się do redukcji napieć odcinka ledźwiowego.
Materac zbyt miękki
- Brak wsparcia dla kręgosłupa:
- Utrata równowagi i stabilności:
- Obniżenie komfortu snu:
- Złe ułożenie kręgosłupa:
Nasza oferta obejmuje również materace o zwiększonej twardości, które zapewniają doskonałą równowagę pomiędzy wsparciem a wygodą podczas snu.
4. Wybór odpowiedniej twardości materaca może być skomplikowany z kilku powodów:
1. Indywidualne preferencje: Każda osoba ma inne preferencje dotyczące twardości materaca. To, co jest wygodne dla jednej osoby, może być nieodpowiednie dla innej. Niektórzy preferują bardziej miękkie materace, podczas gdy inni wolą twardsze powierzchnie do spania. Dlatego też wybór odpowiedniej twardości może być kwestią indywidualnych preferencji snu.
2. Zmienne potrzeby zdrowotne: Dolegliwości kręgosłupa, problemy z plecami czy inne schorzenia mogą wpływać na to, jaką twardość materaca będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom. W niektórych przypadkach zaleca się materace o średniej twardości, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, podczas gdy w innych przypadkach mogą być preferowane materace bardziej miękkie lub bardziej twarde.
3. Zmieniające się preferencje w czasie: Nawyki snu i preferencje dotyczące twardości materaca mogą się zmieniać wraz z upływem czasu. To, co było wygodne dla Ciebie kilka lat temu, może niekoniecznie być najlepszym wyborem teraz. Dlatego warto mieć możliwość dostosowania twardości materaca w zależności od zmieniających się potrzeb.
Dlatego też modele materacy, które oferują dwie powierzchnie o różnych twardościach, mogą być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności z podjęciem decyzji lub chcą mieć możliwość dostosowania twardości materaca do swoich zmieniających się potrzeb. To elastyczne podejście pozwala na dopasowanie materaca do indywidualnych preferencji snu, zapewniając komfort i wsparcie bez względu na zmieniające się okoliczności.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Nasz Blog